Thursday, July 16, 2020

Ako sa vozil cisár František Jozef 1. do Pressburgu?

Cesta Bratislava - Viedeň trvá osobnou prepravou približne 45 minút pri ideálnej premávke. Profesionálni vodiči v limuzínach Airport Taxi Bratislava vás touto trasou prevezú v komforte a pohodlí za pevne stanovenú cenu kedykoľvek počas 24 hodín, 365 dní v roku. Transfer Bratislava (letisko alebo centrum) – Viedeň (letisko Schwechat alebo centrum) absolvuje denne niekoľko desiatok turistov a klientov, ktorí cestujú za svojimi obchodnými partnermi.

Akou trasou asi chodieval cisár František Jozef 1. z Viedne do vtedajšieho Pressburgu? Skúmaním historických archívov by sme to odhalili. A možno to bolo práve trasou, ktorou prepravujeme našich klientov na trase Bratislava – letisko Schwechat alebo Bratislava – Viedeň a späť.

Ktoré malé dedinky prechádzame počas cesty na letisko Schwechat? Čo sa nachádza v okolí trasy, ktorou sa presúvame do Viedne? Je tu hneď niekoľko cieľov, ktoré míňame a možno ich registrujete len ako informačné tabule pozdĺž diaľnice alebo cesty.

1. Wolfsthal


Prvou dedinou je Wolfsthal (doslova „Vlčia dolina“), ktorá má približne 1000 obyvateľov. Zaujímavosťou je, že tu končí miestna železnica, ktorá išla niekedy až do Bratislavy. Za dominantu obce môžeme považovať Farský kostol "Maria am Birnbaum" z roku 1737.

hainburg

2. Hainburg an der Donau


Základy mestečka Hainburg an der Donau vznikli v 11.storočí vďaka výstavbe hradu, z ktorého sa do dnešných čias zachovali monumentálne zrúcaniny. Súčasný Hainburg sa pýši malebnými uličkami, mohutnými stredovekými bránami a mestskými hradbami. Nájdete tu aj niekoľko sakrálnych stavieb – Farský kostol sv. Jakuba a Filipa, Kaplnka sv. Ulricha alebo Evanjelický kostol Martina Luthera. 2 roky zo svojich školských čias tu strávil hudobný skladateľ Joseph Haydn. V súčasnosti je mesto súčasťou Národného parku Donau-Auen.

3. Bad Deutch-Alternburg


Bad Deutch-Alternburg označovaná aj ako trhová obec ponúka turistom hneď niekoľko zaujímavých pamiatok. Za zmienku stojí Carnuntinum múzeum – najväčšie múzeum rímskych dejín v Rakúsku alebo románsko-gotická bazilika „Marien Kirche“ z 13.storočia. Kúpele Bad Deutch-Alternburg sú známe vďaka jedným z najsilnejších európskych prameňov jódovej síry pre liečenie pohybového aparátu a kožných problémov.

4. Petronell-Carnuntum


Ďalšia trhová obec je Petronell-Carnuntum, v ktorej sa našli najväčšie vykopávky z rímskej doby v strednej Európe. Starorímske mesto Carnuntum vzniklo začiatkom 1. storočia, bolo hlavným mestom Hornej Panónie a tvorilo ho asi 70 000 obyvateľov. Ak sa chcete ponoriť do atmosféry starého Ríma, zastavte sa a prezrite si všetky atrakcie, ktoré obec turistom z tohto obdobia ponúka.petronell carnuntum

5. Fischamend


My pozvoľna prechádzame popri obciach Göttlesbrunn a Haslau an der Donau. Našou záverečnou zastávkou bude mestečko Fischamend, ktoré sa nachádza taktiež na trase Bratislava – Viedeň v časti Dolné Rakúsko. Priamo tu v meste môžu turisti navštíviť mestské múzeá. Heimatmuseum v tzv. Fischaturm (Rybia veža), ktorá je zároveň dominantou mesta, kde sa dozvedia viac o histórii, remeslách a tradíciách spojených s týmto mestom. Múzeum letectva a moderných dejín zase približuje predovšetkým históriu letectva vo Fischamende v rokoch 1909 – 1945. A ak budú chcieť, môžu ešte vojsť do Hasičského múzea a múzea fotografie.

fischamend


Poznámka: Vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s „COVID-19“ sa o dostupnosti jednotlivých zaujímavostí a pamiatok pre turistov informujte priamo na internetových stránkach miest a obcí.

Taxi Bratislava – Viedeň letisko – Viedeň centrum

Z Fischamendu vedie trasa taxi služby Airport Taxi Bratislava do Viedne. Možno sa práve touto trasou presúval cisár František Jozef alebo ďalší panovníci Rakúsko-Uhorska. Možno áno. Možno nie. To prenecháme na odborníkov z oblasti histórie.

Ale ak ste turistom, ktorý chce objavovať krásy Viedne alebo Bratislavy alebo máte dohodnuté stretnutie v niektorom z týchto miest a potrebujete si cestou ešte vybaviť niekoľko mailov/telefonátov, objednajte si taxi Bratislava Viedeň alebo taxi z Bratislavy na letisko Schwechat a späť. Presvedčte o kvalite a pohodlí, ktoré poskytujeme našim klientom počas tejto trasy. Radi vás odvezieme tam aj späť ktorýkoľvek deň a ktorúkoľvek hodinu.

Zdroje: https://sk.wikipedia.org/, www.dolne-rakusko.info, https://www.shutterstock.com