Monday, June 12, 2023

Obdivujte top stavby 20. storočia z okna Bratislava Airport Taxi

Častokrát máte možnosť spoznávať Bratislavu iba spoza okien taxi Bratislava Airport Taxi. Preto vás radi zoznámime s legendárnymi stavbami, ktoré patria neodmysliteľne ku krásavici na Dunaji. Denne vozíme turistov i obchodných cestujúcich medzi Bratislavou a Viedňou a oni sa na to pýtajú. Či ste návštevník, či zahraničný hosť - po týchto stavbách sa musíte previezť stoj čo stoj.

Staňte sa na chvíľu obdivovateľmi architektonických skvostov 20. storočia. Prejdite sa Bratislavou po budovách, nad ktorými pokrúti hlavou nejeden turista, no zajasá srdce mnohých architektov.

Obchodný dom v tvare trojuholníka

Kedysi najväčší obchodný dom v Československu sa nachádza v historickom centre Bratislavy. Na Kamennom námestí zaujme jeho trojuholníkový tvar a to, že s hotelom Kyjev tvorili v minulosti slávny a vyhľadávaný celok.

Otvorenie prvého plnesortimentného Priora v roku 1968 bolo senzáciou a hneď počas dňa otvorenia ho navštívilo 40 tisíc ľudí. Súčasťou obchodného centra boli vtedajšie novinky ako pohyblivé schody (prvé na Slovensku), veľkoplošné hliníkové výklady, zasúvacie dvere alebo zvonkohra.

Nezameniteľný ráz Kamenného námestia pochádza od architekta Ivana Matušíka.

Kamenné námestie

Mrakodrap Manderlák

S výstavbou prvého mrakodrapu sa začalo v roku 1935, keď si ho dal mäsiar Rudolf Manderla postaviť. Pre nás síce 12 poschodová budova Manderla nie je žiadny mrakodrap, ale začiatkom 20. storočia bolo všetko inak.

Inšpirácia z Chicaga, no projekt z dielne trojice architektov - Christian Ludwig, Emerich Spitzer a Augustín Danielis stojí v centre Bratislavy na Námestí SNP dodnes a tunajší ho nazývajú jednoducho Manderlák.

Obrátená pyramída

Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu patrí nepochybne k dominantám i technicky zaujímavým stavbám Bratislavy.

Dômyselný návrh ikonickej budovy vyšiel zo spolupráce autorov Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Zaslúžene sa hrdí titulom Stavba storočia na Slovensku (v kategórii Spoločenské stavby).

V skutočnosti sa vo vnútri prvej pyramídy skrýva ešte druhá, ktorá je domovom vysielacích zariadení, nahrávacích štúdií a vynikajúcej koncertnej siene s perfektnou akustikou. Dokonca sa v jej útrobách nachádza najväčší organ v strednej Európe so 6300 píšťalami.

Niet sa čomu čudovať, že je vyhľadávaným návštevným miestom svetoznámych architektov.

Slovenský rozhlas - pyramída

Most s lietajúcim tanierom

K architektonickým skvostom 20. storočia sa celkom prirodzene radí Most SNP a reštaurácia na jeho pilóte.

Najprv vás zaujme netradičná budova reštaurácie v tvare lietajúceho taniera. Pohodlne vás do nej vyvezie výťah.

Z vyhliadky vedľa reštaurácie sa budete kochať pohľadom na 3 štáty - na Slovensko, na Rakúsko i na Maďarsko. Ešte pôsobivejšia je z výšky tunajšieho UFA atmosféra nočnej Bratislavy.

Až neskôr si všimnite, že Most SNP je celý zavesený na oceľových lanách a v rieke nemá žiadny pilier. Tomu sa hovorí architektonický i estetický unikát svojej doby.

Slávna Kukurica

Jednu z prvých výškových budov v širšom centre mesta Bratislavy dnes nenazve nikto inak ako Kukurica. Atypická budova pôvodne vojenskej ubytovne Hviezda od architektov Jána Strculu a Cyrila Sirotného pritiahne pozornosť svojou výškou (temer 80 metrov) i kruhovým pôdorysom.

Dnes je budova opustená, keďže zlý technický stav už neumožňoval komfort bývania, a poslušne čaká na možnú rekonštrukciu.

Prístavba SNG ako päsť na oko

Počas bezcieľnych prechádzok ulicami Bratislavy naďabíte na skvosty architektúry, ktoré priam kričia, že pochádzajú z éry socializmu. Jednou z nich je aj premostenie Slovenskej národnej galérie architekta Vladimíra Dedečka ako veľmi kontroverzná stavba architektúry minulého storočia.

Do koloritu historických budov je zasadená prístavba SNG, ktorá vytvára výborný priestor z pohľadu galerijnej funkcie, no silno kontrastuje s okolím.

Stále vyvoláva ostré diskusie verejnosti - časť navrhuje dokonca jej zbúranie, no odborná architektonická komunita si ju chráni.

Bratislava Airport Taxi nielen ako taxi, ale aj turistický sprievodca

Denne odvezieme niekoľko desiatok turistov z Bratislavy (centrum mesta alebo letisko Bratislava) do Viedne (centrum mesta alebo letisko Schwechat).

Na sedadlách pohodlných limuzín sa odvezie náhodný turista, zvedavá rodina, ostrieľaný svetobežník či skúsený obchodník. A všetci bažia po informáciách o miestach, ktoré vidia z okna taxíka.

Preto sú profesionálni vodiči niečo ako turistický sprievodca. Tiež sú dobre naladení, priateľskí a ústretoví.

Hovoria o tom referencie klientov a nadovšetko bude vaša skúsenosť, keď sa vydáte nabudúce na letisko Bratislava, Viedeň, Praha alebo Budapešť s Bratislava Airport Transfers.


Zdroje:


https://www.visitbratislava.com/sk/ikonicke-stavby-bratislavy/