Wednesday, June 7, 2023

S Bratislava Airport Transfers objavujte hrady v okolí Bratislavy

 Keď sa chystáte na výlet, zaručene hľadáte hrady a zámky. Za múrmi svedkov z dávnych čias sa ukrývajú pútavé príbehy, legendy a honosná krása. Ak prídete do Bratislavy ako turista či obchodný cestujúci, určite si pozrite historické klenoty v jej okolí. Okrem komfortnej jazdy z Viedne do Bratislavy vám dáme 7 tipov pre vaše super zážitky.

Možno budete pár hodín čakať na váš let z letiska Bratislava alebo z letiska Schwechat. Vtedy si pozrite Bratislavský hrad a zaručene stihnete aj hrad Devín alebo zámok Schloss Hof.

Ak budete v Bratislave pár dní, potom sa vyberte do jej okolia na hrad Pajštún, Dračí Hrádok, Čeklís alebo Biely Kameň.

Bratislavský hrad

Dominantu mesta Bratislavy si všimnete raz dva, veď sa nachádza temer v centre a dokonca ho vidieť z viacerých miest v Bratislave. Od roku 907 si Bratislavský hrad veľa pamätá. Od čias Keltov, cez veľkomoravských pánov až po uhorských kráľov.

Časy jeho slávy a rozkvetu vystriedali časy pádu. Keď v roku 1811 vyhorel, chátral až do roku 1953. Po rozsiahlej rekonštrukcii sa opäť dočkal znovuzrodenia a dnes víta hostí zo Slovenska i z ďalekých končín.

Majestátny hrad je historickým múzeom a zachytáva dejiny na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Počas prehliadky budete prechádzať honosným schodiskom z čias Márie Terézie a z vrcholu Korunnej veže obdivovať úchvatné výhľady na mesto i na vzdialené Alpy.

Bratislavský hrad

Hrad Devín

Mohykán okolia Bratislavy, ako sa zvykne hrad Devín označovať, leží na sútoku riek Moravy a Dunaja. Z centra Bratislavy (cca 12 km) sa k nemu dostanete autobusom za 25 minút alebo taxi službou. Počas letnej sezóny si hrad prezriete priamo z Dunaja počas plavby z Bratislavy na Devín.

Prekvapí vás svojou rozlohou a štruktúrou hradieb, ktoré sú archívom dejín od doby kamennej až dodnes, a tiež očarujúcimi výhľadmi. Po prehliadke hradu sa určite zastavte na ochutnávku miestnych vín v niektorej z tunajších vinární.


Hrad Devín

Zámok Schloss Hof

Síce sa zámok Schloss Hof nachádza v Rakúsku, no vďaka Cyklomostu slobody k nemu dorazíte možno skôr ako na hrad Devín. Nádherný barokový svet ponúka turistom a návštevníkom množstvo unikátnych zážitkov.

Dostanete sa k nemu hromadnou dopravou z Bratislavy do Devínskej Novej Vsi a potom pešo, no ešte lepšie na bicykli.

Pevnosť z 12. storočia bola v roku 1725 prestavaná na letné sídlo savojského princa Eugena a rada sa tu zdržiavala aj Mária Terézia, ktorá ho prerobila na najväčší vidiecky zámocký komplex habsburskej monarchie.

Honosný barokový zámok, rozsiahla baroková terasová záhrada a hospodársky dvor vám poskytne zábavu a rozptýlenie na niekoľko hodín.

Hrad Pajštún

O pôvode tohto hradu sa vedú mnohé diskusie a možno práve to k nemu láka tak veľa návštevníkov. Približne 23 km od Bratislavy, nad dedinou Borinka, sa týči stredoveký hrad, kde vás privítajú kamenné levie hlavy.

Okrem tajomných múrov a zákutí hradu ponúka Pajštún aj preverenie lezeckých zručností. Skaly pod Pajštúnom poskytujú lezecké steny pre začiatočníkov aj pokročilých.

K hradu Pajštún sa najlepšie dostanete od kostola v obci Borinka, kde vysadnete z komfortného taxíka. Alebo si pozrite mestskú hromadnú dopravu do Záhorskej Bystrice a potom vás čaká 1,5 hodinová prechádzka cez Marianku a Borinku.

Dračí Hrádok

Keď budete merať cestu na Pajštún, pristavte sa aj na menej známom Dračom Hrádku. Zrúcanina strážnej veže z 13. storočia blízko dnešnej obce Borinka bude príjemným spestrením výletu a odhalením ďalšieho kúska histórie v okolí Bratislavy.

Hrad Čeklís

Históriu 13. storočia pripomína i hrad vzdialený od Bratislavy cca 23 km. Zvyšky stredovekého hradu Čeklís objavíte na západnom okraji obce Bernolákovo a za jeho skazu môžu pravdepodobne husitské spanilé jazdy do oblastí západného Slovenska.

Ak máte chuť na krátku a nenáročnú prechádzku s prekrásnym výhľadom na Podunajskú nížinu, Bratislavu a Bratislavský hrad z inej perspektívy, potom sa nechajte taxíkom odviesť z Bratislavy do Bernolákova a poľnou cestičkou sa pozrieť na ruiny hradu Čeklís.

Pomýliť vás môže štýlová stavba vodárenskej veže, ktorá pripomína stredovekú hradnú baštu. No s hradom, okrem podoby, nemá vôbec nič spoločné.

Hrad Biely Kameň

Romantika ruín gotického hradu a sily prírody sa spája pri prechádzke na hrad Biely Kameň nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur, len 17 km od Bratislavy. Sídlo svätojurského panstva dnes naznačujú opustené múry, okenné otvory, strieľne i prepadliská a nesmierne čarovná a trochu tajomná atmosféra.

Výlet na hrad Biely Kameň by si mali dať na svoj zoznam milovníci histórie i tí, ktorí vyhľadávajú samotu, ticho a prírodu.

Z Bratislavy do Svätého Jura vás pohodlne odvezie taxi služba za 30 minút. Alebo si naplánujte celodennú turistiku z mestskej časti Bratislava Rača smerom na Biely Kríž a potom ďalej po žltej turistickej značke.

Pohodlný taxík na letisko Bratislava a Schwechat

Návšteva hradu alebo zámku v Bratislave a jej okolí je určite dobrým a zaujímavým tipom pre vaše nové zážitky.

Cesta na letisko Bratislava alebo na letisko Schwechat pohodlným a spoľahlivým taxi Bratislava Airport Tranfers je zaručene skvelým tipom pri vašej ceste na dovolenku aj na služobnú cestu.

Stačí vyplniť jednoduchý online formulár a profesionálny vodič vás bude čakať na dohodnutom mieste a v dohodnutom čase - 24 hodín, 365 dní v roku.

Vyskúšajte jedno alebo druhé, keď budete mať správnu príležitosť. Príjemné pocity a naplnené očakávania prídu okamžite.

Zdroje:

 

https://bratislavaregion.travel/kategoria/73/hrady-zamky-a-kastiele

https://www.shutterstock.com

https://www.visitbratislava.com